Migren Testi

Migren hastalarının % 95’inde düşük DAO aktivitesi mevcuttur ve migren testi bu aktiviteyi ölçmemizi sağlar. Migrene yönelik farklı pek çok teoriden biri histamin teorisidir.

Histamin hemen hemen tüm besinlerde bulunan bir moleküldür. Histamini metabolize etme ( parçalama ) yeteneği her birey için farklıdır. Bu kabiliyet esas olarak bağırsak enzimi diamin oksidaz (DAO) aktivitesi tarafından belirlenir.

DAO enziminin aktivitesi düşük ise kanda histamin artar ve klinik tabloların ortaya çıkmasına sebep olur. Histaminin vazoaktif özelliğinden ötürü başta migren olmak üzere farklı semptomlar ve klinik tablolar ortaya çıkabilir.

Birkaç yeni klinik çalışmada, migren tanısı konulan hastaların % 95’inde düşük DAO aktivitesi tespit edilmiştir.

Buna göre; bu hastalardaki düşük DAO aktivitesi, migreni tetikleyen faktördür.

Migren test – RIA tekniğini kullanarak DAO enzim aktivitesini değerlendiriyor.

Aktivite, 80 histamin degradasyon ünitesinin (HDU) altındaki değerleri gösterdiğinde düşük ve 40’ın altında olduğunda çok düşük.

Plasenta DAO enzimi sentez ettiği için, migren ataklarının gebelik sırasında azalmasına neden olur. Bu nedenle, hamile kadınlarda analiz önerilmemektedir.

DAO enziminin düşük aktivitesi, migreni tetikleyen bir faktör olarak kabul edilmektedir. Migren testi ,hastalığın etkili önleyici tedavisini mümkün kılar ve böylece hastanın yaşam kalitesinde iyileşme sağlar.

  • 8 saatlik açlık.
  • Migren atağından sonra 24-72 saat içinde analiz yapın.
  • DAO inhibitör ilaçlarını kesiniz.
  • Gebelik sırasında testi uygulamayın.

EDTA’lı tüp içinde 1 mL plazma, hızlı bir şekilde ayrılır ve -20 ° C’de dondurulur. Dondurulmuş bir yerde saklayın ve nakledin.

Görüşmeyi açın
Biz danışın!
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?